YENİ YILA GİRERKEN 5

Yeni bir yıla girmek üzereyiz. Gerçekte zaman kendi bildiği şekilde akıp gidiyor, insanoğlu onu kavrayabilmek adına yapay dilimlere bölüyor.

Rahmetli muhasebe hocamız Arman Manukyan beyfendinin ruhu şad olsun, bize muhasebe dersinde bilançoyu anlatırken onun şirketin bir günlük fotoğrafı olduğunu söylerdi, bana göre yılbaşı da takvimin bir anının fotoğrafı, orada yılda bir gün koşmayı bırakıp yaşamlarımızın muhasebesini yapıyoruz.

Yaşama nasıl bakarsak onu öyle görebiliriz, geçen sene bu zamanlar evlerimizde hapistik, günde üç saat sokağa çıkma iznimiz vardı, aşımız yoktu, bu senenin bilançosunda bir çok olumlu gelişme var.

Hepimiz geleneksel olarak yeni yıl için yapmak istediğimiz şeyler ve dilekler listeleri hazırlarız, çoğu zaman da bu listeler zamanın akışı içinde kaybolur gider.

Bu sene için ben kendim için değil, içinde olduğum dünya için bir liste hazırladım. Gelin onu sizlerle paylaşayım.

1) İnsanlık dünyanın üzerindeki tüm varlıklarla beraber bir bütün olduğunu, herkesin herşeyin birbiri ile karşılıklı olarak bağımlı olduğunu farketsin.

2) İnsanlar tarihin gelişimi içerisinde oluşmuş olan dini, milli, ekonomik ve sosyal ayırımların yapay olduğunu ve temelde hepimizin aynı yaşam içgüdüleri ile hareket eden varlıklar olduğumuzu anlasın.

3) Gelişitirdiğimiz tüm teknolojileri nasıl kullanmayı seçtiğimizin geleceğimizi belirleyeceğini unutmasın.

4) Tarihsel olarak en gelişmiş iletişim araçlarına sahip olduğumuz halde ruhsal boyutta neden bu kadar insanın yalnız olduğunu sorgulasın.

5) İnsan ömrünün bir sınırı olduğunu ve onu iyi yaşamak için bir anlam bulmak gerektiğini çok geç olmadan keşfetsin.

Şimdi denilebilir ki, senin bu listende çöpe gidecek, belki evet ama eğer daha yüksek bir insanlık bilinci için bir ufak ilham olabilirse, bir katkı sağlayabilirse ne mutlu bizlere.

Unutmayın ki bizler göle maya çalan Nasrettin Hocanın torunlarıyız.

Ben her zaman olduğu gibi umudu seçiyorum, bizi güzelliğe götürecek olan her zaman umuttur. Umutlarınızı yitirdiğiniz zaman çevrenizdeki çocukların gözlerindeki ışıltıya bakın, umut orada hiç sönmeden vardır.

Sevgili Linkedin dostlarım,

Hepinize sevdiklerinizle birlikte güzelliklerle dolu sağlıklı günler dilerim, yeni yılınız kutlu olsun, sevgiyle kalın.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir