MUSTANG BİR GENÇLİK SEVDASI

BİR GENÇLİK SEVDASI, MUSTANG 1964.5, BİR OLGUNLUK SEVDASI KOÇLUK

Burada resmini gördüğünüz Mustang marka otomobil bundan 60 yıl önce Ford şirketi tarafından dünyaya tanıtıldı ve otomotiv tarihinin en ironik otomobillerinden birisi oldu.

Avrupa’nın sunduğu şık spor otomobillere karşı Amerika ilk defa şık tasarımlı, makul fiyatlı bir alternatif sunuyordu.

Benim neslim için bu otomobil her zaman ulaşılması imkansız bir efsane oldu, bugün Mustang hala üretiliyor ama o artık bizim gönlümüzdeki otomobil kimliğini çoktan kaybetti.

Gün geldi benim bu arabayı sevdiğimi bilen otomobil sever bir arkadaşım bana koleksiyonunda olan bu arabayı sürmem için verdi.

Gençlik günlerimin heyecanına döneceğimi sunarken çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Sürdükçe gördüm ki gönlümde yaşattığım ikonik otomobil günümüzün modern dünyasının çok gerisinde kalmış. Ayrıntısına girmeyeyim ama kısaca şunu söyleyebilirim. 60 yıl içerisinde hayallerim aynı kalmış olsa da teknolojik olarak bu eski Mustang çok ilkel idi.

Bu olay bana her zaman geçmiş ile bu günü ve geleceği ayrı yaşamam gerektiğini hatırlattı. Meşhur bir söz şöyle der:

Aynı suda iki defa yıkanamazsınız.

Yüce Mevlana da şunu söylüyor:

Dün dünde kaldı cancağzım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.

Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istedim bugün ise bilgeyim, kendimi değiştirdim.

Koçluğa gelince yavaş yavaş o da Mustang gibi gittikçe karmaşıklaşan bir dünyada karmaşıklaşıyor. Spor Koçluğu ile başlayan Günümüz Koçluk kavramı sürekli olarak değişim içerisinde.

Koçluk artık şirket yöneticilerine eski usul hiyerarşik yapı çerçevesinde bire bir yapılan bir gelişim çalışması olmanın çok ötesine geçti. Bireylerden takımlara evrildi ve de yakın bir gelecekte toplumsal gelişimler için fsrklılıklar yaratmak için de kullanılacak.

Mustang 1964 yılında satışa çıktığında bir çok başka otomobil üreticisi benzer modeller ile piyasaya çıktılar. Sonra Mustang gittikçe ağırlaştı, boyutları büyüdü, efsane devam etse de o ilk gün yarattığı duygu yok oldu. O şimdi dört kapılı ve elektrikli bir otomobil, bizim için çoktan öldü.

Koçluk için şimdilik böyle bir yakın dönem tehlike olmasa da o da gittikçe daha karmaşık bir hale geliyor. Dünya ve iş yaşamı değiştikçe o da kendini değiştirmek ve yeni taleplere adapte olmak zorunda.

İyi haber şu:

Dünyanın bugün her zamankinden fazla koçluğa ihtiyacı var ama daha farklı ve yalın bir koçluk anlayışı geliştirmek şartıyla.

Şimdi geriye bakıp düşününce anlyorum ki ben hala o Mustangi seviyorum, sahip olmadan da, binmesem de seviyorum onun içimde uyandırdığı gençlik duygularını.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir