TUNÇEL GÜLSOY

Kişisel aydınlanma ve farkındalık ile daha iyi bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum, bu yüzden koçluk yapıyorum.

Yaşamın tüm sıkıntılarına rağmen umutsuzluğu değil umudu seçiyorum.

Tunçel Gülsoy Diploma 2022

PROFESYONEL DENEYİM:

Şubat 2010- Günümüze

Profesyonel Kişisel Gelişim Destekçisi ve Yönetici Koçu, Mentor, Konuşmacı, Danışman, Radyo Programcısı.

Tunçel Gülsoy iş yaşamındaki yöneticileri ve liderleri geliştirme konusunda yoğunlaşmış profesyonel bir koç ve mentordür.

Asıl ilgi alanı şirket yönetimi basamaklarında yükselmekte olan 30-40 yaş arası yöneticilerdir.

Ayrıca bir çok insana da  yaşam koçu olarak kişisel gelişimleri ve yaşam tatmini konusunda gönüllü olarak destek olmaktadır.

Temel koçluk eğitimini 2006-2007 yılları arasında ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu ) akreditasyonlu, ABD Kaliforniya’da kurulu CTI (Coaches Training Institute) koçluk okulunun Türkiye’de verilen eğitimlerinde almış daha sonra ise aynı okulun koçluk sertifika programını tamamlayarak  CPCC (Certified Professional Co Active Coach) ünvanını almıştır.

2007 yılından beri hem ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu)’nun hem de bu kurumun Türkiye Şubesinin üyesidir. 2010 yılında PCC (Professional Certified Coach) ünvanını almıştır.

2015 yılında o güne kadar 570 den fazla farklı kişiye 4000 saatten fazla koçluk yapmış olarak MCC (Master Certified Coach) ünvanını almıştır.

Mesleğinde daha da ileri gidebilmek için CTI okulunu bitirdikten sonra ayrıca Erickson Coaching okulunu ve Academy For Coching Excellence (ACE) okulunu tamamlamıştır.

ACE okulun yöneticilere koçluk becerilerini öğreten programının eğitmen programını tamamlayarak LAT, Licensed Academy Trainer ünvanını almıştır.

Tüm bu okulunun dışında Gestalt Coaching’in çeşitli eğitimlerine katılmıştır ve Adler Coaching Okulunun programına başlamıştır.

"Take Charge of Your Talent" gelişim programının ilk bölümünü tamamlayarak "Certified Talent Catalyst" ünvanını almıştır.

ICF Global üyesidir ICF Türkiye üyesidir, bu derneğin iki dönem yönetim kurulu üyesi olarak saymanlık görevini sürdürmüştür.

Halen kurmuş olduğu Tunçel Gülsoy Koçluk, Danışmanlık ve Eğitim Ltd. şirketinde kurumsal hizmetlerini sürdürmektedir.Ayrıca bir çok başka şirketin projelerinde çözüm ortağı olarak yer almaktadır.

Kendi 35 yıllık iş hayatı deneyimi, jazz müziğine olan ilgisi ve faaliyetlerinden kaynaklanan, ayrıca klasik müzik, yazarlık, konuşmacılık, amatör tiyatro oyunculuğu ve radyo programcılığı deneyimleri ile zenginleştirdiği kendisine özgün bir koçluk stili geliştirmeyi sürdürmektedir.

Halen Yöneticiler için Koçluk Becerileri, Satış Koçluğu, Mentorluk ve Menteelik, Caz Müziğinden Liderlik Dersleri, Inovatif Organizasyonlar Caz Müziğinden Ne öğrenebilir, Şirketlere bir Caz Orkestrası Perspektifinden Bakış eğitimleri vermektedir.

Bu güne kadar profesyonel yönetici olarak çalışmış olduğu bazı şirketler:

 • Teknika/Burla, Satış Mühendisi
 • Ram Dış Ticaret A.Ş, Satış ve Bölge Müdürü, SSCB, D.Almanya, Macaristan
 • Sodechanges/Sodimpek, Satış ve Bölge Müdürü, SSCB
 • Degere Grubu/Taturos, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür, Rusya, Tataristan, Özbekistan, Kazakistan
 • Şişecam/Makina Kalıp Sanayi/OMCO Istanbul, Satış Müdürü, Genel Müdür, Ortak Girişim Genel Müdürü

EĞİTİM

 • 1975 – 1977   MBA-Yüksek Lisans, Boğaziçi Üniversitesi
 • 1972 – 1975   BS-Lisans, Makina Mühendisliği Boğaziçi Üniversitesi
 • 1970 – 1972   Metalurji Mühendisliği, ODTÜ ( Diploma alınmadan Boğaziçi Üniversitesi’ne transfer )
 • 1967 – 1970   Lise Diploması, Robert College
 • 1963 – 1967   Orta Okul Diploması, Kadıköy Maarif Koleji

KONUŞULAN DİLLER:

 • Türkçe              Ana Dil
 • İngilizce            Çok İyi
 • Rusça             Giriş seviyesi

DİĞER BİLGİLER

Tunçel Gülsoy Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BUMED) üyesidir ve derneğin yönetim kurullarında üç dönem yönetim kurulu üyesi ve iki dönem başkan yardımcısı olarak çalışmıştır.

Caz müziğine gönül vermiş insanları bir araya getiren www.cazkolik.com adlı web sitesinde yayınlanan "Evde Çalamadıklarım" adlı bir radyo caz müziği ve sohbet programı vardır. Bu program başladığından beri bir milyon defadan fazla dinlenmiştir.

Bugüne kadar Açık Radyo, NTV Radyo, Joy Jazz Radio ve Cazkolik web sitesinde toplam 1000 den fazla caz sohbeti radyo programı hazırlamış ve Jazz Dergisinde çok geniş bir yerli ve yabancı yelpazeden değişik müzik insanlarıyla 250 den fazla dergi röportajı gerçekleştirmiştir.

Instagram’da 5000 den fazla fotoğrafdan oluşan bir kişisel hesabında müzik ve yazılarını da kapsayan sıra dışı bir kitap yazmaktadır.

Halen insanları Koçluk Mesleği ve koçluğun kişilere neler katabileceği konusunda aydınlatmak için değişik kurumlar ve okullarda konferanslar vermeye devam etmektedir.

Maddi durumu uygun olmayan değişik kesimlerden insanlara başka bir insana destek olmaları karşılığında gönüllü olarak koçluk hizmeti sunmaktadır.