YENİ YIL (2023)

Yeni yılın ilk sabahında Cihangir’de uyandım ve sokağa baktım, ağır bir kutlama maratonundan sonra sokak bomboştu. Biraz sonra çöp arabası geldi ve 2022 yılının en son atıklarını topladı.

Milli piyango biletimi kontrol ettim, milyoner olma umudumu sabaha kadar içimde saklamıştım ama her zaman olduğu gibi kumarhane kazanmıştı, ekmek parasını kazanmaya devam etmem gerektiğini gördüm.

Aslında yıl sonu kutlamaları Katar’da başlamıştı, tüm sorunlarımızı orada yeşil çimlere gömmüş bir başka alemde futbol oyunuyorduk. O bitti, yılbaşı telaşı başladı, hazırlıklar, hediyeler ve piyango derken yeni bir yıla yeni bir günde başladık.

Cihangir’in ünlü kedilerine baktım, onlar için yılın eskisi ve yenisi yoktu, yaşamlarında unutmak zorunda oldukları zam haberleri de yoktu, dün neyse bugün de öyleydi.

Yeni yıl hedef listemi gözden geçirdim, sevgili Hilmi Güvenal’dan esinlenerek onlara somut tarihler koymaya karar vermiştim, ama listem bir şey hariç boştu, tek maddemi hatırladım, bana olumsuz şeyler yaşatan herkesi affetmek istiyordum, hemen affettim.

Yarın yeniden fırınlar ekmek yapacak, iş yerleri ve okullar açılacak, yeni amaçlar ve hedefler ile yeni bir yıla sanki herşey sıfırdan başlayacakmış gibi başlayacağız.

Galiba Cihangir’in kedilerinin bize söylemek istediği şey de bu olmalı.

Yeni yıl için herkes sizlere mutluluklar, sağlık ve bolluk diledi.

Benim sizin için dilediğim şeyler şunlar:

Hayatınıza anlam veren şeyleri çoğaltın.
Kendinizi yeniden farkedin.
Gerçekten kim olduğunuzu anlamaya çalışın.
Yeteneklerinizi keşfedin ve sorun:
Ben bu yeteneklerimin hangilerini kullanmayı seviyorum?
Yeteneklerimi kullanarak kendimi gerçekleştirebileceğim doğru bir işte miyim?

Stephan Covey’in muhteşem kitabı Etkili İnsanların 7 alışkanlığında insanların ilgi alanları ve etki alanlarından bahsedilir. İnsanlar gerçek etki alanlarında etkili oldukça ilgi alanlarında büyürler.

Bu yıl siz gerçek etki alanınızda neler yapmak istiyorsunuz?

Her şey sürekli olarak değişiyor, teknoloji ve bilim bize başka bir dünya hazırlıyor. Bu yeni dünyada inançlar, dinler, devlet ve millet anlayışı, siyaset yapma şekilleri istense de istenmese de değişiyor, değişecek.

Cihangir’in kedilerine yeniden baktım, bu yazdığım şeyleri söyledim, biz de değiştik sen farketmedin dediler.

Tekrar pencereden baktım, insanlar sokağa çıkmaya başladı, çöp kutuları yeniden dolmaya başladı, yeni yıl hayalleri gerçeklerle örtüştü.

Ben yaşamaya kaldığım yerden devam edeceğim.
Gelin sizde bana katılın…

Yeni yılınız kutlu olsun.

Bir şarkı: Imagine, John Lennon anısına, o başka bir dünya hayal etmişti ama ömrü yetmedi.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir