TOGG ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

TOGG konusunda çok şey yazıldı çizildi, otomobillere meraklı bir insan olarak ben de bir şeyler yazmak istiyorum.

Başka konularda da olduğu gibi ülkemin insanları her konuda birbirinin söylediklerine sağır taraflar olmayı çok seviyorlar.

Futbol bunun en iyi örneklerinden birisi, hangi takımı tutarsanız tutun rakiplerinizi pek zarif olmayacak ifadelerle tanımlarsınız, rakiplerinizin yok olmasından mutluluk duyarsınız.

Ukrayna üzerinden oynanan savaş konusunda da böyle oldu, bir çok arkadaşım ya Rusya’yı ya da Amerika’yı tutmaya başladı, savaşın tüm insanlık üzerinde yarattığı travmalar arka planda kaldı. Ben şahsen bu konuda tüm tarafların akıl tutulması yaşadığını düşünüyorum ve tüm din adamlarına soruyorum; Neden susuyorsunuz, hiç mi söyleyecek bir şeyiniz yok?

Yerli ve milli diye lanse edilen otomobilimiz için de aynı durum var. Düşünceler ve yorumlar ya siyah ya da beyaz, halbuki yaşamın kendisi bu iki renk arasındaki grinin 50 tonundan oluşuyor.

Otomobil olayının teknik ve ticari bir konu olmaktan çok siyasi bir propaganda meselesi olarak ele alınması bu neticeyi yarattı diye düşünüyorum.

Ama her şeye rağmen TOGG projesinin başkanı Gürcan Karakaş’ın bu girişim için doğru ve iyi bir seçim olduğundan hiç kimse şüphe etmiyor.

Gene herkesin mutabık olduğu bir başka noktada bu proje içinden yetişen insanlarımız yarının teknoloji liderleri olacağı.

Yerli ve milli kavramına gelince, popüler futbol takımlarımıza bir bakın, kaç oyuncu yerli ve milli, ama takımlarımız marka ve proje olarak yerli ve milli.

Otomotiv sanayinin içinde olan insanlar günümüzde hiç bir otomobilin böyle değerlendirilmediğini, marka olarak ülkelere ait olduğunu yazıyor.

Bu projenin alışılmış yönden olmasa bile bir noktada uluslararası borsalara açılarak gelecek için yarattığı potansiyel birikim ile hiç de beklenmeyen bir şekilde başarılı olabileceği de söyleniyor.

TOGG konusunda söylenenleri okuduğumda ülkemizde bu teknolojiler konusunda ilgili, bilgili bir çok yetişmiş insan olduğunu da görüyorum.

Şimdi olması gereken doğru bir iletişim ve sinerji yaratarak projeyi herkesin kucaklamasını sağlamak.

Olumsuzlar içeresindeki güzel ve doğru yönleri görebilmek, bu proje için çalışan TOGG ekibini yüreklendirmek. Onların çabalarını takdir etmek.

Zaman bize neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösterecektir. Harcanan para büyük gözükse bile Türkiyemiz gibi bir ülke için ancak çerez parası olabilir, öğrenmenin her zaman bir bedeli olmuştur.

Gün gelir siyaset değişir, liderler değişir ama ülkeler baki kalır.

TOGG projesine emek veren, çalışan tüm insanlarımızı yürekten kutluyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir