SANAT GÖRÜNENİ TEKRARLAMAZ, GÖRÜNÜR KILAR

✨”Sanat, görüneni tekrarlamaz; görünür kılar.” – Paul Kiee ✨

Refik Anadol geçen hafta QNB Finansbank tarafından düzenlenen “Update Yourself” adlı bir etkinlikte konuştu.

Konuştu demek bu insan için çok yetersiz bir tanımlama. Çünkü onun kendi sesi ile söylediği sözler, görsel boyutlarda yarattığı yaşayan renkler dünyasının yanında pek hafif kalır.

Paul Klee’nin dediği gibi Refik Anadol görüneni tekrarlamadı, gördüğü sıradan şeyleri kendi ruhunda hayal etti ve teknolojinin kanatlarında bambaşka boyutlara taşıdı.

Biz koçlar, onun çalışmalarında kendi mesleğimizin yansımalarını gördük. Koçluk seanslarımızda kullandığımız en güçlü aracımız sorularla, koçimizin kendini görünür kılmasına alan açtığımıza bir kez daha tanık olduk.

Refik Anadol sanat kavramını alışılmış kalıpların ötesinde ve çağın getirdiği yeniliklerle harmanlayarak uçsuz bucaksız bir sonsuzluğa taşıdı.

Biz koçlar da birlikte çalıştığımız insanların yanlarında yürüyerek onların uçsuz bucaksız hedeflerine doğru gitmeleri için yol arkadaşları olduğumuzu deneyimleme fırsatı yakaladık.

Bazı insanlar vardır ki doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur, çevresini aydınlatırlar. Cevherlerin usta ellerde yetişmesi, değerinin ortaya çıkması için belirli bir zamanın geçmesi lazımdır. Sürekli doğum sancısı çekenlerin dillerinden inci, mercanlar dökülür. Mevlânâ Celaleddin, “hamdım, piştim, yandım elhamdülillah!” derken en güzel iksiri ve insan-ı kâmilin yolunu göstermiştir.

Tıpkı Refik Anadol gibi… 🎨

Mevlana yaşıyor olsaydı, muhakkak biz koçlar için de bir cümlesi olurdu.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir