MESLEK SEÇİMİ

Bir çok lise öğrencisi bana hangi mesleği seçmeleri gerektiğini soruyor. Bu sorunun kolay bir cevabı yok, tıpkı Yapı Kredi’nin Galatasaray’daki güzel kültür ve sanat evinden İstiklal caddesine bakmak gibi bir şey bu, bir gördüğünüz bir de karanlıkta olan bölüm var, hatta karanlık bölüm daha da önemli.

Bir insanın her türlü performansı iki ana değişkenin fonksiyonudur. İlk değişken ailenizden aldığınız şeyler, eğitiminiz ve genel kültürünüzdür. İkinci değişken ise bulunduğunuz ortamdır ve bana göre insanı asıl şekillendiren şey de odur. Çok beğendiğim değerli insan Mahvi Eğilmez’in “Değişim Sürecinde Türkiye” kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum, bu kitabı okuyunca ortamı yani hangi sahada maça çıkacağınızı anlayacaksınız, kitaba göre Türkiye bir Ahbap Çavuş ekonomisi.

İkinci şey dünyanın ortamı, siyaset ve ekonominin gidişatı, teknolojinin bunları nasıl şekillendirdiği ve bizim ülkemizin bu değişime ne kadar adapte olabileceği. Kısacası caddenin şimdilik karanlık gördüğünüz ara sokaklarında gezilecek görülecek ve keşfedilecek çok şey var.

Ben Türkiye’nin yeni kurulan dünyada yerini alacağına inanıyorum. TÜSİAD’ın çalışmalarını buradan takip ediyorum, neyin nasıl yapılması gerektiğini bilen yeterince insanımız var. O zaman meslek seçmek daha kolay olacak.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir