MARADONA’NIN ARDINDAN, FUTBOL ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

Maradona'nın Ardından

Dün akşam vefat eden Maradona hakkında bir belgesel izlerken düşündüm.
Futbol ile var olmuş bir hayat, yoksul bir aile çocuğunun baş döndürücü öyküsü, para, şöhret ve uyuşturucu arasında sıkışmış bir insan ruhu.

Sonra futbolun neden bizi bu kadar ilgilendirdiğini düşündüm.

Bana göre futbol bizleri içinde yaşadığımız sıradan hayatlardan alıp hepimizin kahraman ve hepimizin çok başarılı olduğu bir dünyaya taşıdığı için önemlidir. Bir takımı tutarak onun kimliğini kendi kimliğimizin önüne koyarak hepimiz kısa bir süre için bile olsa farklı bir dünyaya gideriz. Kişisel sorumluluklarımızı başka kişilere ve kurumlara emanet ederek onların başarısı ile mutlu oluruz, onların başarısızlıkları ile üzülürüz. Futbol gittiğinde gerçek hayat bizi bekler.

Konferans verdiğim çok ciddi bir dernekte şu soruyu sormuştum. Acaba futboldan insanları yönetmek ve motive etmek için neler öğrenebiliriz?

Ciddi giyimli dernek üyeleri sözlerimi küçümseyerek biz o seviyeye inemeyiz demişlerdi.

Onlara şöyle dedim: Bakın bu gece üyelerinizin yarısı burada değil çünkü Beşiktaş’ın Avrupa kupası maçı var. Acaba ne yapsa idik onlar maç yerine burada olmayı tercih ederlerdi?

Maradona artık yok ama futbol hala çok ders alabileceğimiz bir kavram. Şirket yöneticileri arkadaşlarımız acaba bu konuda ne düşünürler?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir