KOÇLUĞU YETERİNCE TANITABİLİYOR MUYUZ?

Bazen beklemediğiniz yerden beklemediğiniz bilgelik sözleri işitebilirsiniz. Geçen hafta Fox TV haberlerini sunan insan koçluğu hafife alan bir şeyler söyledi.
Ona resmî olarak tepki gösterildi ama gene de düşünmeden edemedim.

Biz içinde yaşadığımız topluma kendimizi ve mesleğimizi doğru olarak ifade edebiliyor muyuz?

Yıllar önce yönettiğim bir eğitim stratejisi toplantısında eğitimin nasıl olması gerektiğini tartışıyorduk. Ben o toplantılara öğrencilerin de alınmasını istemiştim. Bir çocuk söz aldı ve şöyle dedi:

Eğitim metro gibi olmalı, sizi bir noktadan alıp istediğiniz noktaya güvenli ve hızlı bir şekilde götürmelidir. İstediğimiz yerde inebilmeli ve daha sonra tekrar bindiğimizde istediğiniz yöne gidebilmeliyiz. O sunucunun sözleri aklıma bu çocuğun sözlerini getirdi.

2020 ICF kongresinde de aynı yönde gelişmeler olduğunu görmüştüm. Koçluk gittikçe daha demokratikleşiyor, şirketlerin ve toplumun daha aşağı seviyelerine yayılıyor. Sürekli koçluk yerine talep edildikçe alınabilen programlar sunuluyor. Bence o çocuğun sözlerini günümüz koçluğunu da uygulayabiliriz.

Koçluk belki de daha esnek bir uygulama haline gelebilir ve toplumun içinde daha iyi anlaşılabilir, daha çok yayılabilir.

Bunun nasıl olabileceğini tüm koçlar birlikte tartışmalıyız.

Siz ne dersiniz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir