KOÇLUK ÜZERİNE DÜŞÜNCELER 1

Koçluk hakkında pek iyi bilinilmeyen bazı şeyler hakkında görüş bildirmek istiyorum.

Koçluk süresinin kalitesini asıl belirleyen şey koçluk alan kişinin kendi içinde ne derece yoğun olarak değişim isteği duyduğudur. Koçluk alan hazır değilse koçun çabaları bir netice vermez.

İyi ve kötü koç vardır ama asıl koçluk kalitesini ve sonucunu belirleyen şey koç ile koçluk alan kişi arasındaki iletişimin derinliği ve uyumudur. Akreditasyon unvanları bu noktada çok önemli değildir. Akreditasyon size koçluğun kalitesinden çok koçun mesleğine gösterdiği önem ve özeni belirtir.

Şirketlerin çoğu çalışanlarına Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri eğitimini vererek onların koç olabildiğini zannederler. Bu eğitim onların yönetim ve iletişim becerilerini artırır ama koç yapamaz. Koç olmak için eğitim almak ve akreditasyon tamamlamak gereklidir ama yeterli değildir, yaşam stili olarak ruhsal boyutta koç gibi düşünmeden ve yaşamadan koç olunamaz. Koçluktan para kazanabilirsiniz ama para kazanmak için koçluk yapmak bana göre doğru değildir. Koç olmak isteyenler koçluğun teknik süreçten başlayarak ruhsal boyuta ilerleyen uzun ama zorlu ve güzel bir yolculuk olduğunu asla unutmamalıdır.

Son söz: Gerçek bir koç olup olmadığınızı ancak siz kendiniz hisseder ve bilebilirsiniz.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir