KOÇLUK HAFTASI

Bu hafta tüm dünyada Koçluk Haftası olarak kutlanılıyor. Öncelikle tüm Koç meslektaşlarımın bu anlamlı haftasını kutlarım.

Yıllar öncesinde bu hafta boyunca değişik kafelerde ICF Türkiye posterleri ile oluşturduğumuz köşelerde gelen müşterilere gönüllü koçluk yaptığımızı hatırlıyorum. İnsanların çoğu bu kavramı bilmezlerdi, anlatmak zorunda kalırdık.

Şimdi tüm dünyada koçluk saygın bir meslek olarak kabul ediliyor, eskiden aktif iş hayatından sonra insanların seçtiği bir meslek olmaktan çıkıp genç insanların ilk meslekleri olarak seçtiği bir meslek haline geliyor. Bir yandan sadece üst düzey bir elit kesime hitap etmek yerine toplumun her kesimine sunulabiliyor. Teknolojideki gelişmeler koçluğu zaman ve mekandan bağımsız bir meslek haline getiriyor.

Son bir yıl içerisinde Türkiye’de bir çok yeni koçluk okulu ve programı açıldı, çok net ki koçluğa olan ihtiyaç ve ilgi her gün büyüyor. Ama bu biz koçlara çok önemli bir rol sunduğu kadar sorumlulukta veriyor.

Hepimiz mesleğimizi yaparken insanların ruhuna ve yaşamına dokunuyoruz. Yaptığımız doğru ve kurallara uygun her koçluk karşımızdaki insana çok fayda sağlayabilir ama yanlış davranışlarımız çok olumsuz neticeler de verebilir. Bunu hiç unutmamamızı diliyorum.

Tüm meslektaşlarımın bu güzel haftasını yürekten kutluyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir