1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

Geçtiğimiz 1 Mayıs günü İşçi ve Emek Bayramı kutlandı. Tüm emeği ile geçinen insanları yürekten kutluyorum, insan emeğinin ve çalışmanın kutsal olduğuna inanıyorum. Ancak böyle bir günde aklıma bazı sorular da gelmiyor değil. Bence işçi, emek ve çalışma kavramlarına artık yeni bir perspektiften bakma zamanı geldi.

Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik, Endüstri 4.0 ve Çevik Yönetim gibi yeniliklerin bu kavramların geleneksel anlamlarını derinden etkilediğini düşünüyorum. Özellikle covid sonrası dünyadaki dramatik değişimler bizi zamandan ve mekandan bağımsız bir iş hayatına doğru götürüyor.

İş ve emek kavramları bu yeni dünyada nasıl değişecek diye düşünmeliyiz. Gözüken o ki çok kısa zamanda işçilerimizin bilgi ve becerilerini süratle geliştirmek ve yeni iş dünyasının normlarına yükseltmemiz gerekiyor.

Yeni çağ bazı işleri yok edecek ama yepyeni işler yaratacak. Bu yeni dünyada işçi olabilmek hem nitelik hem de nicelik olarak farklı olacak. Türkiye’nin çalışan insanlarına bakışı bu baş döndürücü değişime ayak uydurmaya hazır olabilecek mi?

Daha da önemlisi Türkiye Endüstrisi bu yeni dünya düzeninde hangi seviyede olacak, düşünmeliyiz. İşçiler ve İşverenlerin işbirliği yaparak yarını birlikte yeniden düşünmeleri gerekiyor.

Tüm işçilerimizin bayramını içtenlikle kutluyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir