19 MAYIS ÜZERİNE (2021)

Bugün 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyetimiz için çok önemli bir gün. Ben bu özel günü alışılmış kalıplar ile kutlamak yerine farklı bir açıdan düşünmek istiyorum. Sevgili hocam Maria Nemeth’in koçluk modelinde şöyle der:

Hayatta her şey bir niyet ve hayal ile başlar, ancak hayali gerçekleştirmek için önce onu somut bir hedef olarak tarif etmeniz gerekir. Başka bir deyişle o niyetinizi görsel gerçekten fiziksel gerçeğe çevirmeniz lazımdır. Bunun için ise enerjinin altı formundan hepsini veya bir kısmını kullanmak gerekir:

Zaman, Para, Sağlık, Yaratıcılık, Yaptığın işten zevk alma, İlişkiler.

Atatürk’ün niyeti parçalanmış Osmanlı İmparatorluğundan günün gerçeklerine uygun bir ülke yaratmak idi, bu niyetinin somut hedef olarak ifadesini modern bir cumhuriyet kurmak olarak düşündü.

Doğru zamanda, doğru desteği alarak tüm enerji formlarını kullanarak bir hayal olan niyetini somut olarak gerçekleştirdi. Benim görebildiğim en çok kullandığı enerji formları zaman, yaratıcılık, ilişkiler ve yaptığı işten zevk almak oldu.

Asıl sorulması gereken soru şudur:
Bugün ülkemizin ortak bir gelecek hayalini nasıl oluşturabiliriz? Tüm insanlarımızı kucaklayan modern bir anayasalı laik ve sosyal bir devleti kurmak için nasıl enerjiler gerekiyor.

Bu sorunun ortak cevabını bulmalıyız, ne dersiniz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir