KOÇLUĞUN GERÇEK MANASI ÜZERİNE

Geçenlerde Linkedin’de Türkiye’nin en iyi koçları diye bir liste yayınlandı, içlerinde çok iyi koçlar olduğunu bildiğim arkadaşlarım olduğu kadar hiç tanımadığım insanlar da vardı. Sonradan bu listenin bir reklam kampanyası olduğunu öğrendim. Liste bana koçluk hakkında bazı doğru bildiğim şeyleri paylaşmak için bir ilham verdi.

Koçlukta en iyi Koç diye bir kavram olamaz çünkü bunun somut bir ölçüsü yoktur, ancak herkesin kendisine yakın hissettiği koçlar vardır, tıpkı sevdiğiniz eşiniz gibi bunun nedenlerini de açıklamak zorunda değilsiniz.

Koçlukta ünvan almak mesleğinize olan saygınızı ve kişisel gelişim çabanızı gösterir ama daha yüksek ünvan sahibi olmak koçu ille de daha iyi bir Koç yapmaz. Değerli dostum Koç Bozkurt Cendey’in dediği gibi iyi veya kötü Koç olduğunuzu sadece sizin koçluk yaptığınız kişi bilir.

Koçlar arasında Masterchef veya Survivor tipi kitleleri eğlendiren yarışmalar yapılmaz, popüler kültürün bir parçası olunmaz. Çoğu Koç meslek etikleri icabı zaten kişisel başarılarını somut örneklerle de anlatarak reklam yapamaz.

Koçluk sihirbazlık değildir, mucize yaratamaz, gerçekten kendisinde bir değişim ve gelişim isteyen insanlara yol arkadaşı olur, ona kendi doğrularını keşfedeceği bir farkındalık kazandırır.

Koçluk ciddi bir meslektir, sevgiyle yapılır.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir