KENDİNİ DEĞİŞTİREBİLMEK ÜZERİNE

Her sene yeni yıla doğru insanlar bir yaşam muhasebesi yaparlar ve yeni yılda neleri farklı yapmak istedikleri konusunda kendilerine sözler verirler. Bir çok insan bu sözleri verir ama bu sözler buz üzerine yazılan yazılar gibi kısa zamanda uçar gider. Yıllar önce bu sözü rahmetli Mehmet Özcan’a sormuştum, şöyle demişti:

Bu sözleri tutabilmek için öncelikle kendinizi değiştirmeniz gerekir, halbuki en zor şey de budur, insanlar başkalarını değiştirmek isterler ama iş kendilerine gelince daha iyi ve anlamlı hayat yaşayabilmek için önlerindeki en büyük engelin kendileri olduğunu fark ederler.

Bu kış pandemi yüzünden Tuzla’daki yazlık evimizde kalmaya karar verdik. Alıştığım hızlı ve dolu sosyal hayattan sonra burada yaşarken şunu fark ettim. Eğer kendinizde bazı şeyleri değiştirmek istiyorsanız öncelikle yaşadığınız yeri değiştirin.

İşletme kitaplarında başarı için insanın kişisel yetenekleri kadar onun içinde olduğu ortamın da belirleyici olduğu yazılır.

Tuzla’daki yeni yaşantımızda başka bir hayatın mümkün olduğunu öğrendim. Daha sade, daha doğaya yakın, daha hareketli ama aynı zamanda teknolojinin olanaklarını kullanarak daha da sosyal bir yaşantı mümkün.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Gelecek sene için değişim listeniz hazır mı? Onu gerçekleştirmek için neye ihtiyacınız var?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir