AFFETMEK ÜZERİNE 2

Affetme konusuna devam etmek istiyorum.

Ünlü Amerikan şarkıcısı John’u Cash bir şarkısında küçükken kendisine “Sue” adını verdikten sonra terk eden babasını arayan bir kovboyun öyküsünü anlatır. Kovboy bu isim yüzünden tüm hayatı boyunca kendisi ile alay eden insanlarla kavga ederek büyümüş ve çok güçlü bir insan olmuştur. Sonunda babasını bulur, korkunç bir kavgaya tutuşurlar, sonunda onu altına alıp tam öldürmek üzereyken baba oğluna şöyle der:

Beni öldürmek istediğin için çok haklısın ama vurmadan bir dinle, ben sığır çobanıyım ve biliyordum ki annen ve seninle uzun bir zamanımız olmayacaktı. Bu dünyada var olmak için sert ve güçlü olmak gerekiyor. Sana bu ismi verdim ki ben olmadan da güçlü bir insan ol.

Şarkının sonunda Sue bu sözleri işitince şaşırır ve babasının haklı olduğunu görür ve onu öldüremez. Ancak kendisinin bir oğlu olursa ona asla bir kız ismi vermeyeceğini söyler.

Öyküden çıkarılacak ders bizi biz yapan şeyin hayatın bize sunduğu zorluklar olduğudur. Şimdi durun ve ister iş hayatınızı ister tüm hayatınızı düşünün.

Sizin öykünüzdeki tüm zorluklar nelerdi?
Onlar size neler kattı?
Onlar olmasa idi nasıl bir insan olurdunuz?
Siz bu zorluklara sebep olan insanları affedebilir misiniz?

Şarkıyı merak edenler youtube üzerinden dinleyebilirler. A Boy Named Sue.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir