KADINLAR GÜNÜ ÜZERİNE-3

Bugün Dünya Kadınlar Günü…

Dünyanın her yerinde ve ülkemizde bugün kadınlara yönelik bir çok etkinlik ve kutlamalar yapılacak, hediyeler verilecek, yılda bir gün de olsa erkekler bu dünyayı yaşanabilir kılan kadınları hatırlayacaklar.

Benim bu yıl için erkeklere farklı bir önerim var:

Kadınlara sevginizi ve saygınızı ifade eden güzel sözler söylemek ve hediyeler vermek ötesinde farklı bir şey yapmanızı öneriyorum. Onlara hayallerini sorun.

Ben uzun yıllardan beri yaptığım Merlin Sohbetleri atölye çalışmamda insanlardan hayallerini birlikte çalıştığımız insanlar ile paylaşmalarını istiyorum.

İnsanlar çoğu zaman bunu yapmaya çekiniyorlar, hayallerinin ciddiye alınmayacağını düşünüyorlar ve susmayı tercih ediyorlar. Ancak paylaştıkları zaman o hayallerine ulaşmak için çevrelerindeki insanların onlara ne kadar destek olduklarını görüp şaşırıyorlar. Sonra birlikte çalışıp o hayallerini elle tutulabilir küçük somut eylem adımları haline getiriyoruz. Daha sonra o kişi hayallerinin gerçekleşmesi yolunda hangi adımları atacağına söz veriyor ve bir sonraki çalışmamızda o adımların neticelerini tartışıyoruz.

Ancak bu çalışmalara katılan kadınlara kendi hayallerini sorunca genel olarak şu cevabı alıyoruz:

Hayalim? Çocuklarım ve ailem iyi olsun, sıkıntı çekmesinler, huzur içinde yaşayalım.

Pek az kadının bu soru karşısında kendine yönelik bir cevap verdiğini duydum.

Bu yüzden diyorum ki gelin bugün kendisini kutlamak istediğiniz, değer verdiğiniz, yaşamınıza anlam veren kadınlara şu soruyu sorun:

Kendin için ne hayalin var? Sadece kendine yönelik, ailenin ve sevdiğin insanları için istediğin güzellikler dışında, kendin için ne istiyorsun?

Tabi ki bu soruyu sormak yetmiyor, daha sonra da cevabı veren o kadını tüm benliğinizle, koçluk dilinde “üçüncü derece” veya “fil kulağı ile” diye ifade edilen şekilde, içtenlikle ve saygıyla dinlemeniz gerekiyor.

Kısacası bugün çevremizdeki kadınları dinleyelim, bakalım onlar biz erkeklere neler söylüyorlar.

Bu sözlerimden kadınlar gününde değer verdiğimiz kadınlara içimizden gelen hediyeleri almayalım anlamını çıkartmayın.

Dünyamızın çivisinin toptan çıktığı, erkek egemenliğindeki dünya düzeninde insani değerlerin ayaklar altına alındığı bir çağda acaba kadınların hayalleri bizi daha güzel, daha barışçıl ve daha iyi uluslararası ilişkilerin olduğu bir dünyaya taşır mı?

Bilmiyorum ama denemeye değmez mi?

Tüm Linkedin kadın arkadaşlarıma sesleniyorum.

Siz kendiniz için bugün ne hayal ediyorsunuz?

Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun, sevgiyle kalın.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir