İNSANIN DOĞRU FREKANSINI BULMAK ÜZERİNE

Fotoğrafta gördüğünüz eski radyo benim çocukluğumda dinlediğim radyoya çok benziyor.

O zamanlar beni dış dünyaya götüren şeyler kitaplarım ve radyo idi.

Radyonun üzerindeki düğmelerden birisi sesi azaltmak veya çoğaltmak için kullanılırdı.

Diğer düğmenin işlevi ise radyo dinlemek için yayın frekansı seçmekti. Düğmeyi çevirdikçe değişik dalga boylarında değişik istasyonlara geçerdiniz. Haberler, radyo tiyatroları ve her çeşit müzikler bu radyodan dinlenirdi.

O zamanlar şunu fark etmiştim. Radyo tek başına hiç bir şey ifade etmiyordu, prize takıp doğru frekansı seçmeniz gerekiyordu. Onu seçebilmek için ise bilgi ve kültür donanımız olması gerekiyordu.

Yıllar sonra insanları tanıdıkça onları bir radyo perspektifinden görmeye başladım.

Herkes farklı frekanslarda yayın yapan radyolar gibi. Bir insanın üzerinde bir birinden çok farklı değerleri yansıtacak ve tepkileri verebilecek insani birikimler var. Onların size yansıması ise sizin aradığınız şeye, ihtiyaçlarınıza, görgü ve birikiminize bağlı.

Koçluk yaşamımda daha da iyi gözlemledim. Her radyodan çıkabilecek ses sizin o radyoda seçtiğiniz frekansa bağlı. Her insanla kurabileceğiniz ilişki de aynı şekilde sizin o kişi ile hangi yönünün frekansını seçmenizle ilgili.

İnsan karmaşık bir varlık, asırlardan beri filozoflar, peygamberler ve bilim insanları onu anlamaya çalışıyor. Anlayabildiler mi diye sorsak maalesef buna olumlu cevap verebilmek mümkün değil.

Bazen arkadaşlarım bana herkese çok iyimser gözle yaklaştığımı söylüyor, bu doğru ama sebebi var. Ben insanların bana göre doğru değerlerine uygun frekanslarını seçiyorum. Bana göre yanlış ve kötü yönleri olduğunu da biliyorum.

Bir kızılderili atasözü şöyle der:

İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder.

Ben insanın iyi tarafına yönelirken onun içindeki iyiliğin zamanla kötülüğe karşı ağırlık kazanmasını arzu ediyorum.

İnsan çevresi ne kadar kalabalık olursa olsun aslında yalnız bir varlık, bilinç altında bunun da farkında. Hepimiz içinde yaşadığımız evrende fiziksel olarak bir bedene hapisiz.

Ancak ruhlarımız böyle değil, bizi evrenle bütünleştiren şey de bu ruh. O ruhu geliştirmek için insanın kendisinin ve çevresinin iyi frekanslarını seçmesi gerekiyor.

Linkedinde her gün iş yaşamı ile ilgili stratejik ve taktik boyutlarında bir çok ilginç paylaşım okuyorum. Ama görünen insanın ardını merak etmeden, onun iyi frekansına ulaşmadan bunlar eksik kalıyor.

Sizin radyonuz bugün hangi frekanstan çalıyor, merak ediyor musunuz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir