GEZMEK VE GÖRMEK ÜZERİNE

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı demişler. Yıllar önce rahmetli Vehbi Koç beyefendi için kendisinin Sudi Arabistan seyahatinden önce okuması için bir bilgi notu hazırlamam istenmişti, çok okudum çalıştım ve gerçekten kısa ama çok özlü bir çalışma hazırladım, sonrada kendi kendime dedim ki Sudi Arabistan’a gözlerim kapalı gitsem bile her yere gidebilirim.

Tesadüf bu ya bu olaydan iki ay sonra oraya ilk yurt dışı iş seyahatimi yaptım ve hayatımın şokunu da yaşadım. Gerçek hayat ile yazılı bilgiler arasında çok fark vardı ve yazılanlar gerçeğin sadece bir gölgesi oluyordu. Aynı şey bir yakınım Pittsburg şehrinde okumaya giderken oldu, üstelik o devirde internet elimizin altında idi ama anladım ki insan yaşamadan anlayamıyor.

Bu sözlerim işe girmek ve üniversitede okumak için de geçerli. Evet önce gideceğiniz yerin ve okulun hakkında bilgi alın ama oraya gitmeden orada soluk almadan insanlarını ve ortamını görmeden bir kanaat oluşturmayın. Üstelik herkes çevresini kendi öz filtreleri ile görüp algıladığı için aynı yer hakkında farklı kişiler çok farklı düşünebilir.

Siz okumaya araştırmaya devam edin ama okuduğunuz öğrendiğiniz şeyleri her zaman akıl süzgecinizden tartmayı ihmal etmeyin, evet gerçek birdir ama gerçek sizin ve başkaları için farklı olabilir.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir