EVLİLİK ÜZERİNE

Geçenlerde evlilik ve aşk üzerine yaptığım yorumun devamını getirmek istiyorum.

Evlenmek üzerine insanlığın ilk günlerinden bu güne kadar çok şey söylenmiştir, ayrıca kültürden kültüre insandan insana ve çağlar içerisinde sürekli değişen bir kavramdır evlilik. Ayrıca her zaman ve her toplumda da önemli bir kavramdır. Peki aşk bunun neresinde yer alır?

Ünlü bir yazara göre aşk bir birinin elini tutarak gözlerinin içine bakmak değildir, aşk el ele tutuşarak ortak bir geleceğe bakmak ve yürümektir. Evlilik ise her zaman çok kısa olduğunu düşündüğünüz uzun bir sohbettir.

Bana göre evlilik aşk ile başlayan ve sevgiye dönüşerek devam eden bir süreçtir. Akıl ve hoş görü ile idare edilmesi gereken bir ortaklıktır.

Doktor arkadaşlarıma göre aşk süreci bir hormon değişimidir ve altı ay sonra geçer. Dolayısıyla aşktan sevgiye geçiş süreci doğru anlaşılmalıdır ve yönetilmelidir.

Peki iş hayatımız perspektifinden bakınca ne görebiliriz?

Evlilik hayatımızdaki en önemli iş ortaklığıdır, fizibilite ister, planlama ister, yaratıcılık ister, emek ister ve üretim ister.

Bir koç olarak insanlarda gördüğüm en önemli sorun evlilik konusunun bir çok kişi için farklı anlaşılmasıdır. Bizim yaptığımız şey ise onların ne istediklerini anlamalarına yardımcı olmaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir