CAZ MÜZİĞİNDEN İŞ HAYATI İÇİN NELER ÖĞRENEBİLİRİZ

Caz sadece bir müzik çeşidi değildir, aslında bir yaşam biçimidir ve iş hayatı hakkında konuştuğumuz bir çok meselenin çözümü onda mevcuttur.

Akbank Caz Festivalinde izlediğim Jimmi Cullum yeni nesilin en önemli caz şarkıcılarından birisi. Kendisine sayıca az ama çok güçlü bir müzisyen grubu eşlik ediyordu, bu ekipteki herkes bir kaç enstrüman çalabiliyorlar, bir birleri ile çok sıcak ve yoğun bir iş birliği içerisindeler, kimse rol çalmıyor ve herkes işini mükemmel olarak yapıyor. Herkes bir birini dikkatle izliyor ve dinliyor, gerektiği zaman arkadaşlarını destekliyor, gerektiği zaman liderliği ele alabiliyor.

Kısacası dikkatle izlenilen bir caz konserinden bir sömestir alacağınız liderlik ve yönetim dersinden fazlasını öğrenebilirsiniz. Üstelik bu caz dünyasında nesiller arası çatışma da olmuyor, söyleyecek bir şeyiniz varsa ve onun arkasında sıkı sıkıya durabiliyorsunuz herkes sizi hangi yaşta hangi milletten hangi sosyal sınıftan olursanız olun kabul ediyor ve dinliyor.

Kim bilir bu hafta sonu bir caz konserine gidebilirsiniz, belki bu sefer müzikten öte bir şeyler gözünüze çarpar. Keşke şirketleri yöneten insanlar caz kültürünü bilebilse, keşke daha ahenkli ve uyumlu bir iş hayatı için müzikten bir şeyler öğrenebilsek. Ne dersiniz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir