BİRŞEY OLMAK VEYA BİRŞEY YAPMAK ÜZERİNE

Yıllar önce başarılı bir iş adamından duyduğum sözleri bu günlerde yeniden hatırlıyorum, şöyle demişti:

Bizim ülkemizde herkes bir şey olmak için çalışıyor, çoğu insan bulunduğu pozisyonun bir üstüne çıkmak için çabalıyor. Ben kendilerini terfi ettirmem için gelenlere şu soruyu soruyorum:

Eğer seni terfi ettirirsem bu kuruma şu ana kadar katamadığın neleri katmak ve farklılık getirmek istiyorsun?

Şirket sahibine göre çoğu insan işlerinde hemen terfi etmek isteseler de bu soruya tatmin edici bir yanıt veremiyorlarmış.

Rahmetli Üzeyir Garih Bey terfi etmek isteyenlere farklı bir şey söylerdi:

Kendi yerine adam hazırlamayan hiç kimseyi terfi ettirmem, terfi isteyen önce bana kendi yerine kimi koyacağımı göstermelidir.

Koçluk kariyerimde bu öğrendiğim şeyler bana çok yol gösterdi, bir keresinde koçluk yaptığım genç arkadaş yönetici olmak istediğini bir türlü doğrudan ifade edemiyordu, sonunda etti ve ben de ona aynı soruyu sordum:

Eğer seni terfi ettirirlerse bu kuruma şu ana kadar katamadığın neleri katmak istiyorsun?

Birden o genç gitti, yerine olgun bir yönetici belirdi ve konuşmaya başladı, onu dinledikçe bu konuda ne kadar donanımlı olduğunu farkettim, neleri neden ve nasıl farklı yaparak kuruma ne yararlar getireceğini anlatmaya başladı.

Genç arkadaş konuştukça onun sanki sisler içerisinde kaybolup yöneticiliğe evrildiğini hissettim, o hazırdı.

Nitekim hem şansının yardımıyla hem insiyatif kullanarak kısa zamanda istediği yere geldi.
Gene Üzeyir beye dönmek istiyorum çünkü rahmetli başarının teknik şartlarını sıralarken bitirdikten sonra şans faktörünü de sıralardı.

Biraz da şanslı olacaksın.

Aslında sadece yükselmek için değil herhangi bir şeyi yapmak için her zaman sorulması gereken ve Neden ile başlayan sorular var.

Çoğu insan için daha yüksek iş pozisyonları daha büyük paralar, daha fazla güç ve yetki, daha büyük ofisler ve arabalar demektir.

Ama unutulmaması gereken şey şudur: Yükseldikçe asıl artan şey sorumluluğunuzdur, yetkilerinizi altınızdakilere devredebilirsiniz ama sorumluluklarınız hep sizin omuzlarınızda olacaktır.

Bu yazıda sözü geçen arkadaş yönetici olduktan sonra da birlikte çalıştık, ona yaşamında nelerin farklı olduğunu sordum, hemen cevap verdi:

Eskiden sadece kendimden sorumluydum, şimdi bana bağlı çalışan insanların tüm dertlerini dinlemek zorundayım, meğer en zor şey insanla uğraşmakmış.

İnsan, hala bir bilinmeyen olan insan ruhu, her şey onunla başlar, var olur ve sürer.

Siz bugün iş yaşamınızda yükselirsiniz kurumunuza neler katmak isterseniz!

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir