BAYRAM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER 2

Bayram’ın üçüncü gününe girdik, bundan sonra zaman çabuk akıp gider ve sonbahar yavaşça hayatımıza girer. Gündüzler sıcak olsa da geceler serin oluyor. Ben bayramların bizler için bir soluk alma, durup düşünme ve iç hesaplaşma fırsatı olmasını istiyorum.

Hayatımızdaki gerçekten değerli ve anlamlı şeyler nelerdir, kendimizi ne kadar gerçekleştirebiliyoruz, yaşam amacımıza uygun bir şekilde çalışıp yaşayabiliyor muyuz, kendimizden başlayarak çevremizi kendi değerlerimize göre geliştirip değiştirebiliyor muyuz, kendi ülkemize ve insanlığa bir şeyler katabiliyor muyuz? Bir çok soru var sorulması gereken.

Bir yanda inanılmaz bir şekilde gelişen teknoloji, bir yanda o teknolojinin beslediği silah sanayi ve silahlanma yarışı, bir yanda iletişim araçlarındaki büyük gelişim bir yanda insanlar arasındaki korkunç uçurumlar, sevgisizlikten bunalmış insanların yalnızlığı, bir yanda alabildiğince kör bir tüketim ekonomisi bir yanda sefalet içinde yaşayan insan kitleleri. Bunlar beni ilgilendirmez diyorsanız diyebilirsiniz ama öyle bir dünyada yaşıyoruz ki her şey her şeyi, herkes herkesi etkiliyor ve düşünmek gerekiyor.

Daha iyi, güzel, sevgi dolu bir dünya aslında mümkün, bunun başlangıç noktası da önce insanın kendinden başlıyor. Hepinize iyi bayramlar diliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir