BAYRAM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER 1

Bayram bitti yarın hayatın gerçeklerine tekrar döneceğiz. Bu sürede değişik vesilelerle genç insanlara üniversite ve meslek seçimi konusunda mentorluk yapma keyfini yaşadım. Orada geçen bazı konuları sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Gönlünüze ve doğanıza uymayan hiç bir işi yapmayın. Günümüzde üniversitelerden mezun olarak ömür boyu aynı işi yapmayacaksınız, üniversite size sadece hayat boyu öğrenme sürecinin temel yapısını oluşturacak, sonra yaşadıkça hep yeni beceriler, meslekler öğrenmeye devam edeceksiniz. Artık üniversiteden mezun olup bir işe girerek 25 sene çalışmak diye bir şey kalmadı, insanlar eski düşüncenin aksine tüm yaşamları boyunca sürekli değişik işler öğrenip değişik şirketlerde çalışacaklar.

Girişimci olmak günümüzde daha da önem kazandı, yaşamınızın bir döneminde bunu denemek size çok geniş bir dünya getirebilir. Eski mesleklerin yanı sıra yeni mesleklere de yönelmek gerekiyor, yapay zeka, sanal gerçeklik, simülasyon gibi yepyeni alanlar açılıyor bunları incelemek de fayda var.

Türkiye’nin sosyoloji ve psikoloji konusunda insan kadroları eksik, bu alanlarda çok gelişim olacak. Bundan sonra çalıştığınız şirketin uluslar arası iş bağlantıları olması ve üretiminin önemli bir kısmını yurt dışına satması çok önemli.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir