AMERİKA İNTİBALARIM 1

Amerika için herkesin körlerin fili tarif etmesi gibi değişik görüşler var. Bana göre bu ülke siyah ile beyaz arasındaki sonsuz renk tonlarının oluşturduğu görsel ve düşünsel bir şölen. Bir yandan ırkçılığın ve aşırı milliyetçiliğin şiddeti kışkırtması diğer yanda dünyanın dört bir köşesinden gelmiş değerli beyinlerin geleceği inşa etmesi, yan yana var oluyorlar.

Michelle Kaku’nun en son kitabı “The Future of Humanity” Amerikan bilim dünyasının geleceğin uzay kolonileri kurma çalışmalarından bahsediyor, mutlaka okuyun. Bir yandan üniversiteler arasında yeni dünyanın gerektirdiği yeni eğitim ve okul modelleri tartışılıyor. Uzaktan Web üzerinden eğitim çok da başarılı olmamış.

Burada yaşayan İranlı, Ürdünlü, Filistinli ve Sudanlı Uber şöförleri ile sohbetler ederken kendi kültürleri ile buranın kültürü arasında nasıl zorlu bir değişim süreci yaşadıklarını görüyorum. Ama kimse de ülkesine dönmek istemiyor. İş hayatımıza buradan bakınca daha çok gidecek yolumuz olduğunu görüyorum.

Ufukta doğmakta olan yeni çağa mevcut eğitim anlayışımız ve ortalama insan kalitemiz ile varmamız zor. İş hayatına girmiş genç arkadaşlarımızın bu değişim sürecini ülkemizde de gerçekleştirmek için kalıplaşmış düşünceleri unutmaları ve Türkiye’nin sığ gündeminden çıkmaları gerekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir