ÜNİVERSİTENİZİ SEÇMEK

Dün genç bir lise mezunu bana hangi üniversiteyi seçmesini tavsiye ettiğimi sordu, ona söylediğim şeyleri bu köşede tekrar etmek istiyorum.

Öncelikle şu; beni ve sözüne güvendiğin kişileri dinle ama unutma, en iyi kararı sen verebilirsin çünkü biz sen değiliz. Söylenen her şeyi kendi akıl ve deneyim süzgecinden geçir, ben farklı bir dönemde senin yaşında oldum, o gün geçerli olan değerler bugünkünden farklı.

Eğitim anlayışı ve sistemi değişiyor, bundan böyle tüm yaşamın boyunca öğrenmeye ve yeni beceriler kazanmaya devam edeceksin.

Meslek seçimi konusunda acele etme, bundan böyle sürekli olarak yeni meslekler edinmen gerekebilir, yeteneklerini keşfet, yapmaktan hem mutlu olduğun hem de gurur duyduğun bir mesleği seç.

Okulunu seçerken kültürel birikimi olan, sağlam ve seni geliştiren bir yeri seç. Okulda edindiğin arkadaşların sana tüm yaşamın boyunca destek olabilir.

Hiç değişmeyen bir şey var, iyi insani ilişkiler, değerler, sevgi, şefkat ve kişiliğinden taviz vermeyen güzel insan olmak, bu kavramlar yıllar içerisinde pek değişmedi.

Biliyorum ki dünyada ve ülkemizde yaşanılan sürekli kaos hepimizi yoruyor ama unutma ki tüm bu kaosun içerisinden insanlık bir şeyler öğrenerek daha iyi bir dünya yaratmak zorunda.

Lütfen o yeni dünyanın saygın bir bireyi ol.

Lütfen…

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir