SAVUNMA SANAYİ ÜZERİNE

25 Kasım günü Tuzla’daki İstanbul Tersanesinde Pakistan Deniz Kuvvetleri için PN MİLGEM Projesi kapsamında Türk mühendisleri ve işçilerinin emeği ile inşa edilen KHAIBAR adlı savaş gemisi güzel bir törenle denize indirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan başbakanı Mian Muhammed Israr Tareen ile birlikte her iki ülkeden bir çok üst düzey yetkili törene katıldı.

Türkçede güzel bir söz vardır, kötü mal sahibi kiracıyı ev sahibi yapar. Yıllar boyunca ülkemize yapılan ambargolar, kısıntılar yüzünden Türkiye kendi savunma sanayisini ve ilgili teknolojileri geliştirdi.

Lise yıllarında Kıbrıs’ta Türk soydaşlarımıza yapılan kötülükler ile ilgili bir gazete kupürünü okulda bir panoya asıp üzerine “Bunun hesabı sorulacaktır” yazmıştım, Türkiye çıkartma gemileri olmadığı için yardıma gidemiyordu. Okul bana ihtar cezası vermişti.
Bunu hiç unutmadım.

Deniz kuvvetlerinde yedek subay öğretmen olarak vatani hizmetimi yaparken MİLGEM projesinin temelleri atılıyordu. Yıllar geçti, o gün atılan tohumlar bugün ürünlerini veriyor. Türkiye savunma sanayinde çok güzel şeyler yapabiliyor.

Pakistan için alınan sipariş dört gemiyi kapsıyor, muhtemelen daha da arkası gelecek. Denizciliğin yanı sıra Hava ve Kara savunma sanayileri de güzel şeyler yapabiliyor.

Türkiye’de savunma sanayi konusunda insanların tepkileri siyasi görüşleri perspektifinden şekilleniyor.
Halbuki savunma sanayi siyaset üstü bir olay, bu konuda nelerin bizi ayırdığını değil nelerin bizi birleştirdiğini düşünmemiz lazım.

Örneğin futbolda herkesin tuttuğu bir takım var, taraftarlar arasında yoğun bir rekabet var.
Ama olaya bir de şöyle bakalım, futbolda bizi birleştiren şey Futbol sevgisi, bunun somut hali ise Türk Milli futbol takımı.

Türk milli savunma sanayi hepimizin gurur duyması gereken siyaset üstü bir kavram olmalı diye düşünüyorum.
Çünkü ülkemiz var oldukça, dünyanın bu gidişatında barış içinde yaşayabilmek ancak güçlü bir ordu ile mümkün, güçlü ordu da ancak güçlü bir savunma sanayi ile mümkün.

Devletimiz savunma sanayinde çalışan firmaları çok destekliyor. Ayrıca bu sanayi dünyanın her tarafında teknolojik gelişmelerin kuluçka merkezi. Orada çalışan ve gelişen insanlarımız ise yarının teknoloji liderleri olacaklar.

Türkiye çok yol aldı ve bu gelişme hepimizin ortak sevinci olmalı.

Deniz Kuvvetlerinin İstanbul Tersane Komutanlığında denize kuğu gibi süzülerek inen gemiyi mutlulukla izledim, gurur duydum, orada çalışan tüm askerlerimizi ve işçilerimizi Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin nezdinde kutluyorum.

Türkiye bizim vatanımız, rahmetli Vehbi Koç beyin sözlerini hatırlatayım.

“Vatanım varsa ben varım”

Ancak vatanımız var oldukça biz var olacağız.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir