MUSTAFA KOÇ’U ANARKEN

Bugün Mustafa V. Koç belgeselini izledim. Bence Herkesin seyretmesi, üzerinde düşünmesi ve ilham alması gereken bir belgesel olmuş. Aklıma yıllar önce onunla birlikte Moskova’ya yaptığımız seyahat geldi. Rahmetli Vehbi Koç bey o zamanlar çalıştığım RAM Dış Ticaret şirketine gelmiş ve genç müdürlerini tanımak istemişti. Ben sıram gelince ona yürüttüğüm Sovyetler Birliği projemi anlatmıştım, ilgiyle dinlemiş ve bana sormuştu: Benden ne istiyorsun?

Ona benimle Rusya’ya gelin dedim, neden diye sordu, ben de ona arkamda olduğunuzu Rusların hissetmesi lazım demiştim. Önce sustu sonra “ben yaşlandım gidemem, gençler gitsin” dedi. O an anlamadım ama bahsettiği genç torunu Mustafa Bey idi. Onu görevlendirdi, çok verimli bir seyahat yaptık, kişiliği ile Rusları büyülemişti, çok sohbet ettik ve çok da eğlendik. Ondan bana kalan bu anı oldu, herkes gibi ben de vefatını öğrenince çok üzüldüm.

Bu belgesel sadece Mustafa beyin anısına yapılmış bir şey değil, bana göre orada onun kişiliğinde günümüz Türkiye’sinin içinden geçtiği zor dönemi aşabilmenin şifreleri de var.

Mustafa beyi geri getiremeyiz ama ondan öğrendiğimiz şeylerle ülkemiz için daha güzel bir iş hayatı, daha etkili bir toplumsal iletişim ortamı yaratabiliriz.

Belgeseli çok beğeneceksiniz, bir de lütfen bu açıdan izleyin.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir