KORONAVİRÜS’ÜN BİRİNCİ YILI

Bir yıl oldu, dünyanın dönme hızı yavaşladı, hayatlarımız alt üst oldu, koronavirüs’ün ne zaman biteceğine dair kesin bir bilgi de yok. Salgın millet, ırk, ülke ve dini inanç ayırmadan herkesi aynı anda etkiledi ancak daha varlıklı ve güçlü ülkeler daha az etkilendi.

Her zaman dünya bu olaydan ne öğrenecek diye merak ettim, ama ben ne öğrendim onu paylaşmak isterim. Hayatta maddi varlıklardan daha önemli olan şeyler sağlık, sevgi ve dayanışma imiş. Teknolojik gelişmeler çok önemli ve hayatımızı derinden etkiliyor. İletişim teknolojileri bu kadar gelişmiş olmasa idi pandemi sürecini daha kötü yaşardık.

Ancak tek başına teknoloji de önemli değilmiş. Sağlam bir yaşam felsefesi olmadan teknoloji ile yaşamak sadece kurcalayarak modern bir bilgisayarı kullanmaya benziyor, makina size sizde ona bakıyorsunuz.

Sadece kendinizi kurtararak güzel bir yaşam kurmak mümkün değilmiş.

Yarını belirleyecek olan şey başarılı şirketler, kurumlar, siyasi partiler ve kişiler değil bu başarıyı yakalayamayanlar olacak. Onların tepkileri her şeyi derinden etkileyecek.

İş birliği yapabilmek, bilgi paylaşabilmek, farklı düşüncelere açık olmak, toplumu hem akademik hem de kültürel olarak geliştirmek bugün geçmişten daha önemli oldu.

Her şeye rağmen hayat devam edecek, kemerlerinizi bağlayın ve sıkı tutunun.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir