KOÇLUK NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Geçtiğimiz hafta kutladığımız Koçluk Haftası boyunca mesleğimiz hakkında bir çok güzel ve yararlı etkinlik yapıldı. Ülkemizde bu mesleğe duyulan ilgi ve bu mesleği seçen insanların heyecanı çok ilham verici. Mesleğe ilk başladığım zamandan beri gelinen mesafe ise gerçekten göz kamaştırıcı.

Bir kaç şey de ben paylaşmak istiyorum:

Koçluk mesleğinden para kazanabilirsiniz ancak koçluk asla sadece para kazanmak için yapılacak bir meslek değildir. İnsana dokunmanın sorumluluğunu tüm benliğinizde hissetmeniz gerekir.

Koçluk yolcuğu gök kuşağının altından geçmek için ileri yürümek gibidir, siz gittikçe o uzaklaşır, asıl olan yolculuktur, tüm süreç boyunca sabırla gitmek ve sürekli öğrenerek gelişmek zorundasınız.

Koçluk okullarında size mesleğinizin teknik tarafı öğretilir ve işin sanat tarafı konusunda bir ipucu verilir. Size düşen işin tekniğini öğrendikten sonra kendi kişiliğiniz ve kültürel birikiminiz ile işin sanat bölümünü yaratmak ve özgün bir stil oluşturmaktır.

Akreditasyon mesleğe saygı ve gelişim derecesi göstergesi olarak önemlidir. Ama bundan daha önemli olan şey sizin aldığınız ünvanı duruşunuzla doldurmanızdır, ünvan sizi doldurmaz.

Son sözüm ise Rahmetli Orhan Veli’den gelsin, bir insanı sevmekle başlar her şey…

Tüm koçlarımızı sevgi ile selamlıyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir