KOÇLUĞA BAŞKA PERSPEKTİFLERDEN BAKMAK

Bu hafta sonu karşılaştığım bir kitap beni çok etkiledi ve düşündürdü.

Dr. Daniel G. Amen tarafından yazılmış “Beyninizi değiştirin, hayatınız değişsin” adlı bu kitap çok ilginç şeyler anlatıyor:

Amen, gerçek potansiyeline ulaştırmak için beyninizi nasıl “ideal” haline getirebileceğinizi açıklıyor. Son beyin görüntüleme teknolojisini kullanan Dr. Amen son on yılını binlerce hastanın, beynin yapılanma biçiminin düşünceleri ve duyguları etkileyebileceğini anlamasına yardımcı olarak geçirdi. Şimdi de beyin sistemlerinin hangi spesifik sorunlarla ilişkili olduğunu açıklıyor, kendi problemlerinizi saptamanıza yardımcı olacak detaylı kontrol listeleri veriyor, beyin fonksiyonunu gerçek anlamda geliştirmeye ve her bir sorunu iyileştirmeye yardımcı olacak bazı basit “beyin reçeteleri” (bilişsel egzersizler, beslenme, tedavi ve daha fazlası) sunuyor.

Kitap mevcut psikiyatrik tedavilere bir eleştiri getiriyor ve beyni fiziksel olarak incelemeden kişilerin psikolojik sorunlarına bir çözüm bulunamayacağını iddia ediyor.

Kitapta henüz koçluk ile ilgili bir şey yok ama insan düşünmeden de edemiyor.

Koçlar bazı kişilik testlerini koçluk süreçlerinde kullanıyorlar.

Acaba bu kitaptaki gibi beyin tarama görüntülerini ve onların yorumlarını görseler koçluk kavramı nasıl farklı olabilirdi?

Konuya yakın olan tüm Linkedin dostlarımdan yorum bekliyorum.

Önceki yazılarımdan birinde koçluk mühendislik alanından nasıl ilham alabilir diye sormuştum, belki de o sorumun cevabına giden yol bu kitaptadır.

Kendimle ilgili geldiğim noktada bildiğim tek bir şey var:

Çok az şey biliyorum ve öğrenilmesi gereken çok şey var. İnşallah uzun yaşayabilirim.

Akıllı Zekaya geçmeden önce galiba gerçek zekanın fiziksel kaynağına daha dikkatli bakmak gerekiyor.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir