KENDİ DÜŞÜNCELERİNİZLE YÜZLEŞMEK

Yıllar önce çalıştığım şirketin sahibi kendi atadığı yönetim kurulu üyelerinden ve genel müdürden sürekli olarak şikayet ediyordu. Ona göre hepsinin ya yapmak istemediği ya da gönülsüz yaptığı şeyler vardı.

Ona belki de şikayet ettiği insanlar ve kendisi arasında yanlış algılanan görev ve sorumluluk tarifleri olabileceğini söyledim ama mümkün değil dedi.

Ondan bir deney yapmasını istedim:

Şikayet ettiğiniz her çalışanınız için bir kağıt alın, kağıdın bir yüzüne size göre onların görev tariflerini, diğer yüzüne de sorumluluklarını yazın.

Sonra onları davet edin, her biri ayrı ayrı gelerek bir kağıda onlara göre görev tariflerini ve sorumluluklarını yazsın.

Kağıtları değiştirin ve farklılıklar üzerinde bir sohbet açın.

Bu şirkette aynı şirket sahibi benden bir İK bölümü kurmamı da istemişti, kurduk ve bir yılda 36 kişi işe aldık, aynı süreçte şirket 33 kişiyi işten çıkarttı. Bundan rahatsız olarak İK bölümünden ayrılıp satış görevime devam ettim.

Şimdi kağıtların akibetini de merak ediyorsunuzdur, söyliyeyim, şirket sahibi o kağıtları hazırlamaya ve konuşmaya cesaret edemedi, edemedi çünkü bunu yapmak için şeffaf ve ilkelere göre bir yönetim anlayışı gerekiyordu. O şirket yok oldu.

Siz bu deneyi kendi çalıştığınız insanlarla yapmaya hazır mısınız?
Çok şaşırabilirsiniz.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir