AMERİKA ÜZERİNE

Geçen hafta George Floyd için Amerika’nın bir çok yerinde protestolar yapılırken, bir yandan da dünya SpaceX’in roketlerinin uzaya fırlatılışını hayranlıkla izliyordu. Virüsün tüm yaşamı olumsuz etkilediği bir dünyada Amerika hayranlık ve nefreti aynı anda uyandırıyordu.

Aslında Amerika tek bir ülke de değil, birbirinden çok farklı insanların ve inançların birlikte var olduğu bir üst kültür.
Bu üst kültür Joseph Nye’ın kitabı Yumuşak Güç de belirttiği gibi tüm dünyadan besleniyor ve tüm dünyayı etkiliyor.

Amerika’yı kuran insanlar sonraki dünyada değil, bu dünyada cenneti kurmak istiyorlardı. Geldikleri nokta ise dünya için ortak cehennemi yaratmak oldu.

Amerika sadece Amerikalılara ait bir yer değil, Amerika’yı sevsek de sevmesek de Amerika’da olan şeyler tüm dünya için çok önemli.

Yarının nasıl bir dünya getireceğini bilemiyoruz, yeni bir dünya kurmak zorundayız. Bu dünyanın sürekli olabilmesi için de tüm insanlığın üzerinde mutabık kaldığı bir düzen olması gerekiyor.

Bana göre Amerika bu yeni düzenin oluşmasında tüm birikimi ile uluslararası işbirliğinin koordinatörü olabilir. Dünyanın jandarması olmaya devam ederse yumuşak gücünü kaybedebilir. Sert güç ise gördük ki bir minik virüs karşısında çaresiz ve anlamsızdır.

Siz ne dersiniz?

Müzik: This Land is my Land, Trini Lopez.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir