23 NİSAN ÜZERİNE

23 Nisan Üzerine

Bugün 23 Nisan Ulusal Eemenlik ve Çocuk Bayramı.

Biz çocukken ailemizden ve okullarımızdan bir çok şey öğrendik ama öğrendiğimiz değerler ve bilgiler günümüz dünyasında ne kadar geçerli emin değilim. Sadece teknoloji değil değer sistemleri ve idealler olarak da dünyamız gittikçe artan bir hızda değişiyor.

Bugün baba olsaydım çocuğuma bugünün ortamında neleri öğretmek isterdim diye düşünüyorum. Kendime göre bir liste yaptım.

1) Duymak ve dinlemek farklı şeylerdir, söylemeden önce karşındakini iyi dinle ve ne dediğini anla. Bunu yapmadan konuşma.
2) Bakmak ve görmek farklı şeylerdir, buzdağının tepesine bakarken asıl görülmesi gereken şeyin denizin altında kalan büyük kısım olduğunu asla unutma.
3) Sana söylenilen hiç bir şeyi akıl ve bilgi süzgecinden geçirmeden kabul etme.
4) Hayatta her almak istediğin şeyin bir bedeli vardır, her zaman o bedeli ödemeye hazır olup olmadığını düşün. Bazen bu bedel maddi değil manevi de olur.
5) Her zaman yeniliklere ve yeni düşüncelere açık ol. Bu dünyada birbirinden farklı bir çok kimlik, ülke, millet, dil ve din vardır, neyin normal neyin yanlış olduğuna cevap vermek kolay değildir.
6) Yaşamında her zaman senin için değerli anlamların olsun, zor hayat yolunda seni onlar yolda tutar.

Siz ne dersiniz?

23 Nisanınız Kutlu Olsun. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir