17 AĞUSTOS DEPREMİ ÜZERİNE

Unutmadık, unutmayacağız…

Unutmayacağımız dediğimiz şey 1999 depremi, Bugün ülkemiz için çok acı bir felaketin yıl dönümü. Bence bugün unutmamamayı tartışmak yerine bu depremden neleri öğrendiğimizi hatırlama zamanı.

Depremler yaşadığımız coğrafyanın kaderi, onları durdurmak elimizde değil ama onlardan alınan dersler ile gelecekte yaşanabilecek diğer depremlerde insanlarımızı daha iyi koruyabiliriz.

Depremler ve diğer felaketlerin bizlere öğretebileceği başka şeyler de var. Onlar geldiği zaman insanları dil, ırk, din ve mezhep farklılıklarına göre ayırmıyorlar. Herkes zarar görüyor, eviniz yıkılmamış olsa bile içinde olduğunuz gemi yara alıyor. Komşunuzun acısı eninde sonunda sizi de vuruyor.

Depremden sonra 21 yıl geçti, bir çok şey öğrendik ama daha öğrenmemiz gereken daha çok şey var. Sadece deprem değil, aynı zamanda sürekli olarak yangınlar ve seller de yaşıyoruz, görünen o ki bunlarla baş edebilecek teknik yönetimi henüz kuramamışız.

Ben derim ki evet eskisini unutmayalım ama bundan sonra da depremler olacağını hatırlayalım, birlikte çalışırsak, bu konuyu siyaset üstü bir mesele olarak ele alabilirsek 21 yıl önce kaybettiğimiz insanlarımızın hatırasına saygı göstermiş oluruz.

Geçmişi değiştiremeyiz ama öğrendiklerimizle her zaman daha iyi bir gelecek kurabiliriz.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir