İŞİNİZDE MUTLULUK

Linkedin sayfaları başarıya odaklanmış öykülerle dolu, en çok para kazanan, en yüksek pozisyonlara gelen insanların başarılarının ardındaki bilinmeyenler, dersler ve püf noktaları gözlerimizi kamaştırıyor.

Ben size farklı perspektiften bazı yaşam öyküleri vermek istiyorum.

Bugüne kadar tanıdığım insanlar arasında işini en büyük mutlulukla yapan insanı Chicago’da sade bir otelde tanıdım. Sabahları otelin kahvaltı masalarını yemek yenildikten sonra elinde bir bez ve bir temizleme deterjanı ile temizleyen ve bir bacağı ötekinden azıcık kısa bir adamdı. Tımarhaneye dönmüş olan masaları büyük bir keyifle ve şarkı söyleyerek temizlerken bir yandan da etrafındaki insanlarla sürekli şakalaşıyor ve laf yetiştiriyordu. İçimden şöyle bir düşünce geçti, adama bak, sanki Leonardo da Vinci, Mona Lisayı çiziyor.

Bir başka işinde mutlu insan ise Kahire’de Piramitleri gezerken tanıştığım deve sürücüsü idi, beni deveye bindirip kameram ile resmimi çekti, içimden onu ünlü fotoğrafçı Ansel Adams’a benzettim, işini kusursuz yapıyordu, sonra 9 dil bildiğini, hiç okula gitmediği halde onları turist gezdirirken öğrendiğini söyledi, nasıl mümkün oldu diye sorunca bana gururla şöyle dedi:
Sır, bu benim mesleğim…

Linkedin sıra dışı insanların öyküleri ile dolu, bize onların öykülerinden ders almamız telkin ediliyor ama ben buna pek katılmıyorum çünkü biz o insanlar değiliz, onları taklit ederek başarılı olamayız ama her zaman onlardan ilham alabiliriz diye düşünüyorum.

Ama sıradan insanların mutluluk öyküleri bize daha yakın olabilir. Benim onlardan öğrendiğim bir kaç şey var. Yaptığınız işi seviyorsanız ne yaparsanız yapın dünyanın en mutlu insanı olabilirsiniz. İkinci ise yaptığınız işte anlam bulmak.

Masaları temizleyen insan bana şöyle demişti, her sabah bu salona gelen insanların tertemiz bir masada kahvaltı etmelerini sağladığım için çok mutluyum.

Deve sürücüsü ise beni deveden indirirken kulağıma kusursuz bir İngiliz aksanıyla şöyle fısıldamıştı, sizin yüreğinizi ülkeme bağladım, Mısır’a hoş geldiniz, burayı hep hatırlayacaksınız. Evet hala hatırlıyorum.

Elon Musk ve Steve Jobs bence harika insanlar ama bu dünyada mutlu olmak için ille de Süpermen olmak da gerekmiyor, ne kadar az şeye ihtiyacımız olursa o kadar daha çok mutlu olabiliriz.

Siz işinizde ne kadar mutlusunuz, sizi daha mutlu edecek hangi işi yapmak isterdiniz?

Sakın anneme sıradan bir Koç olduğumu söylemeyin, o beni büyük bir holdingin CEO’su sanıyordu. Şimdi öbür dünyadan durumu öğrenip benimle gurur duyduğuna inanıyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir