YENİ BİR İŞE BAŞLAMAK ÜZERİNE

Yeni bir işe başladınız, nelere dikkat etmelisiniz?

Dün genç bir arkadaşa söylediğim şeyleri sizlerle paylaşmak isterim:
Yeni işinize başlarken zihninizde yeni bir sayfa açın. Şirketinizde kime karşı sorumlu olduğunuzu ve onun sizden öncelikli beklentilerinin ne olduğunu net olarak anlayın.

Yetkilerinizin ne olduğunu, kimlerin yönetiminden sorumlu olduğunuzu net olarak öğrenin. Yeni şirketinizde kurumsal ünvanlar belli bir hiyerarşiyi belirlese de bir de resmî olmayan ve kolay anlaşılmayan bir ilişkiler ağı vardır, sessizce, yorum ve yargılama yapmadan bu yapıyı anlamaya çalışın, bazen iplerin kimin elinde olduğu kağıt üzerinde belli değildir.

İlişkilerinizde açık fakat mesafeli olun, kişisel ilişkileriniz ile iş ilişkilerinizi bir birine karıştırmayın. Size verilen görevleri elinizden geldiğince sevgi ve saygı ile yapın. Üstleriniz için en önemli değer sizin yeni ve zorlayıcı görevlere ne kadar açık olduğunuzdur, başkalarına cazip gelmeyen görevlerde hem daha çok öğrenir ve gelişirsiniz hem de amirlerinizin gözüne girersiniz.

Özellikle bu günlerde İstanbul dışı ve yurt dışı görevlere talip olun. Sıfırdan başlayan işler daha zordurlar ama sizi çok daha hızlı yükseltir ve geliştirirler. Size verilen yetkileri de her zaman zorlayın.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir