SORUNLARI SANATÇILAR ÇÖZSE

Burada iki ayrı dans topluluğunun fotoğrafını paylaşıyorum.

Üstteki fotoğraf ünlü Rus Koreograf İgor Moiseyev’in kurmuş olduğu kendi adını taşıyan dans topluluğuna ait. Moiseyev artık yaşamıyor ama kurmuş olduğu topluluk ve yaratmış olduğu dans koreografileri dünya dans sevenleri tarafından hayranlıkla izlenmeye devam ediyor.

Alttaki fotoğraf ünlü Amerikalı Koreograf Alvin Ailey’in kurmuş olduğu kendi adını taşıyan dans topluluğuna ait. Ben yıllar önce onları izlemek ve fotoğraflarını çekme zevkini yaşamıştım.

Bu toplulukları merak ederseniz youtube üzerinde bir çok videoları var.

Bugünlerde Amerika ve Rusya arasındaki çatışmayı izlerken aklıma bu iki güzel dans topluluğu geliyor. Her iki ülkeyi ve kültürlerini seven bir insan olarak derin bir üzüntü duyuyorum. Amerikan kültürü ile büyüdüm, yıllarca ticari ilişkilerimizi geliştirmek için Ruslarla çalıştım.

Kırım Ukranya’ya ait de olsa Rus Karadeniz deniz üssü Sovyetler Birliği zamanında orada kurulu olduğu için ne Putin ne de başka bir Rus devlet başkanı orayı terk edemez. Amerika ise kendine göre bilinen sebeplerden bu konuda ateşe odun atmaya devam ediyor.

Tüm bunlar olurken iki ülkenin iki büyük ustasının yaratmış olduğu danslar tüm insanları aydınlatmaya devam ediyor. Ve düşünüyorum, acaba devlet başkanları yerine bu iki topluluğun dansçıları bu mesele üzerinde tartışsalar neler konuşulurdu.

Eski bir söz vardır, insan insanın kurdudur, evet eskiden beri böyle, ama yaşanmış bunca acıdan sonra bu hala böyle olmak zorunda mı?

Dünyanın içinde olduğu değişim ve evrim sürecinde, pandeminin gölgesinde yaşanılan bunca sıkıntıdan sonra neden insanlık birbirlerine karşılıklı bağımlı olduklarını hala anlamazlar?

Geçenlerde Linkedin’de Turkcell ve Vodafone CEO’larının aralarındaki rekabete rağmen birbirleriyle olan iyi ilişkilerinden bahsedildi, çok memnun oldum. Keşke başka rakip şirketler de birbirleri ile zerafet ile rekabet içinde olurken birbirleri ile dostça bir diyalog içinde olabilseler.

Rakiplerimiz bizim için hayati derecede önemlidir, onların olmadığı bir dünyada gelişim ve yaratıcılık olmaz. Şirketler günümüzde bu kavramı anlamaya başladılar. Umarım devletler de gün gelir anlarlar.

Kim bilir belki de bu yazıyı okuyan Biden ve Putin, karar verirler, Moiseyev ve Ailey’in dansçılarına kürsüyü bırakırlar. İnanın kötü bir sonuç da çıkmaz.

Sizin rakipleriniz kim?

Onlar ile daha iyi bir iletişim kursanız iş ve sosyal yaşamınız nasıl olurdu?

Rakipleriniz ile birlikte çalışmak zorunda olsaydınız ortak hedef olarak neyi belirlemek isterdiniz?

Bizimle paylaşır mısınız?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir