KOÇLUK ÜZERİNE DÜŞÜNCELER 2

Koçluk benim yaşamımın bu devresinde gönülden bağlandığım, sevgi ve saygıyla yaptığım bir meslek. Gördüğüm kadarıyla özellikle devlet tarafından meslek olarak kabul edilmesinden sonra daha da hızlı bir şekilde gelişiyor ve koçluk eğitimi veren kurumların sayısı hızla artıyor.

Bu artış bana göre bazı soruları da beraberinde getiriyor.

İnsanların çoğu koçluk eğitimini para kazanabilecekleri bir meslek edinmek için alıyorlar ama önümüzdeki beş yıl boyunca ülkemizde kaç tane koça ihtiyaç olacak bilmiyoruz.

Koç’ların aldıkları eğitim ile klasik anlamda koçluk yapmanın ötesinde ne gibi hizmetler verebileceklerini düşünmemiz gerekiyor.

Benim aklıma gelen ilk iki alan emlak ve otomotiv oldu. Ciddi birer yatırım olan bu konularda bence koçlar istihdam edilebilir, insanlara gerçek ihtiyaçları konusunda farkındalık yaratabilir. 1974 yılında ben ilk otomobilimi alırken Türkiye’de sadece üç markanın birer modeli vardı. Bu gün çeşit ve model sayısı gerçekten baş döndürücü.
Aynı şey emlak konusunda da geçerli, konut sayısı çok arttı, ev ve semt seçmek konusunda insanlara farkındalık desteği koçlar tarafından verilebilir.

Bu perspektiften bakmazsak ve koçluk hizmet alanlarını hem genişletip hem de planlamazsak hayal kırıklıkları olabilir.

Sizde düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir