EBRİZE ÇELTİKÇİ HOCA

Sevgili dostum Tufan Alatan ile birlikte kendisinin ilk okul öğretmeni ve TED Ankara Koleji’nin efsanevi ismi sayın Ebrize Çeltikçi ile 11 yıl önce Cazkolik Radyoda bir radyo programı yapmıştık.

Geçenlerde sosyal medyada onun doğum gününü kutladığını öğrenince Tufan’ı aradım ve gel hocanın doğum gününü yeni bir radyo programı ile kutlayalım dedim.

Pandemiden sonra programları hep zoom üzerinden yapıyorduk, ama hocamızın verdiği ilhamla ve enerji ile tekrar stüdyomuz Seslendirme Evi Dubbing & Voice Casting – Studio Services’de buluştuk.

Hocamız teknik olarak emekli olmuş ancak gerçek bir entellektüel olarak hala çok aktif çalışıyor, günümüzün en önemli kavramlarından biri ile ilgili çalışmalar yapıyor. Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği`nin başkanlığını yürütüyor. Bakırköy Çocuk Masası projesini geliştiriyor, kısacası güzel ruhundan aldığı enerjiyi durmadan ülkesinin çocukları için harcıyor.

Birlikte çok güzel müziklerin eşlik ettiği harika bir sohbet kaydettik ve pek yakında bu programı Radyo Cazkolik’te benim “Evde Çalamadıklarım” programımda sizlerle paylaşacağız.

Ben Ebrize hanımın öğrencisi hiç olmadım, ama onun kişiliğinde ilkokul öğretmenim Melahat hanımı sevgi ve rahmetle andım.

Bir insanın gelişiminde en önemli 5 yıl doğumundan sonraki beş yıldır, burada ailesi çocuğa ilk şeklini verir, ama onu yoğurmak ve güzel bir insan haline getirmek öğretmenlere düşer.

Bugünlerde Yapay Zeka konuşuluyor, gelecekte insanın yerini alacağı söyleniyor.
Bence hiç bir bilgisayar programı güzel bir insan ruhunun yerini alamayacaktır çünkü ruh yoksa zaten yapay zekanın hizmet edeceği bir insan yoktur.

Mr. Opus Hollander filminde okulun müdiresi öğrencileriyle iyi geçinemeyen müzik öğretmenine eski bir pusula verir, öğretmen niye bunu kendisine verdiğini sorunca da ona şöyle der:

İyi bir öğretmen öğrencilerine sadece ders öğretmez, insani değerleri de kendi duruşuyla öğretir, her zaman davranışlarıyla onlara örnek olur ve hep anı yönü gösterir. Bunu her zaman hatırlamanızı istediğim için size bu pusulayı verdim.

Ebrize Hanımın pusulası ülkesinin insanlarına yılmadan kırılmadan sevgi ve sabırla doğru yönü göstermeye devam ediyor.

Ülkemizin tüm öğretmenlerini geçmişten geleceğe saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir