ÇANAKKALE ZAFERİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

Bugün Çanakkale Zaferinin yıl dönümü.
Vatanları için savaşan, Şehit ve Gazi olan tüm insanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.

Çanakkale savaşında askerlerimizin aç savaştığı, kuru ekmek yiyip üzüm hoşafı içtiğine dair bir yanlış bilgi vardı, dün ilk defa bu bilginin yanlış olduğu öğrenildi. Meğer bu savaş sırasında askerlerimize iyi yemekler sağlanmış. Ekmek ve hoşaf daha sonraki bir savaşta yer almış.

Ama bana göre daha aydınlatılması gereken bir çok başka konu var.

Bu savaşın komutası Alman müttefiklerimizde idi. Atatürk orada savaşan çok parlak ve cesur bir Osmanlı komutanı idi. Başka değerli ve kahraman komutanlarımız da vardı. Merak ediyorum, Alman tarihçiler Çanakkale’de olan şeyler hakkında kendi perspektiflerinden neler yazdılar?

Evet bu savaş askerlerimizin moralini düzeltti ve İstiklal Savaşımızın mayasını oluşturdu, ama insan bedeli çok ağır oldu. Ülkenin en iyi yetişmiş insanlarından çok önemli bir kısmını kaybettik. Daha sonra İngiliz donanması geldi, boğazları geçti ve İstanbula asker çıkarttı.

Benim için gerçek vatanperverlik ve şehitlere saygı göstermek ancak Çanakkale harbinin gerçek bir analizini yaparak ve hatalarımızdan ders çıkartarak mümkün olur. Sadece hamasi konuşmalar yaparak bir yere varamayız.

Çanakkale’yi iyi anlamamız gerekiyor.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir