AMERİKA’DAN DÖNDÜKTEN SONRA

Sonunda eve döndüm. Yeni hava alanında sonsuz bir koridoru yürürken aklıma gelen şey Gandhi’nin sözleri oldu, Hindistan’a vardığında şöyle demişti; Gittim gittim sonunda ancak evime vardım.

Herkesin yurdu ve evi kendine güzel, sabah kalktım oy vermeye giderken mahallemizin simitçisi Cemal beyden bir çıtır sıcak simit alınca dönüş tamamlandı.

Amerika’ya gelince.

Neresinden bakarsanız öyle görürsünüz.

Dünyanın en zengin ve güçlü ülkesinin caddelerinde bir dolu yardım isteyen fakir insan gördüm. Aynı şehirde çok büyük yardım faaliyetleri de organize edilmişti.

Kültür ve sanat, kitap ve kütüphane, okullara verilen önem, farklı kültürlere olan açıklık, tüm bunlar güzel ve ilham veren şeyler.

Acımasız ve insanı son nefesine kadar limon gibi sıkan bir iş hayatı, şiddetli iletişimsizlik, yaşlı insanlara olan ilgisizlik, onları yalnız bırakma da terazinin diğer kefesi.

Öğrendiğim en önemli şey zaten bildiğim şey oldu. Hiç bir şey sadece iyi var güzel değil, kötü ve çirkin de onlarla iç içe.

Benim çok yoğun seyahatle geçen bir iş hayatım oldu, çok gezdiğim için çok şey öğrendim.

Genç arkadaşlarıma mütevazi önerim hem iş için hem de zevk için çok gezmeleri, konfor alanlarının dışına çıkmaları ve dünyayı kendi gözleri ile yorumlamaları. Seçim bitti şimdi çalışma zamanı.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir