DÜNYA CAZ GÜNÜ ÜZERİNE VEYA CAZ MÜZİĞİNDEN İŞ YAŞAMI İÇİN NELER ÖĞRENEBİLİRİZ?

Kasım 2011’de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, kısaca UNESCO), caz müziğini ve onun dünyanın her köşesindeki insanları birleştiren rolünü vurgulamak amacıyla 30 Nisan’ı resmi olarak Uluslararası Caz Günü olarak belirledi.

Bu gün dünyanın her köşesindeki cazseverlerin coşkuyla kutladığı bir gündür bu güzel gün.

Beni yakın tanıyanlar bilir, müzik ve özellikle caz benim yaşantımın çok önemli bir parçasıdır.

Bir çok insan caz müziğini entellektüel bir azınlığın müziği olarak da tanısa da onun gerçek geçmişini bilemiyebilirler.

Aslında caz 19.yüzyılın son dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Orleans eyaletinde Afrika asıllı Amerikalıların topluluklarında ortaya çıkan bir nevi isyan müzik türüdür. Bu müzik Blues ve Ragtime müzik türlerinin devamı niteliğindedir.

Yani caz aslında tam bir halk müziğidir ve iki ayrı kıtanın müziğinin üçüncü bir kıta olan Amerika’daki kaynaşmasından çıkmıştır.

Ben bu müziğe sadece ses ve duygu olarak bağlanmadım. Onun ardındaki felsefeye hayranım.

Caz müziği acılardan doğmuştur ve her zaman ezilen insanların acıya karşı güçlü ve azimli duruşunu temsil eder.

Caz müziğinden günümüz için öğrenilecek çok şey vardır.

Liderlik, takım yaratma, herkesi kapsama, herkesin öz kişiliğini yansıtabilmesi ve düşüncelerini korkusuzca paylaşabilmesi, karşılıklı iletişim, inovasyon ve daha bir çok şey caz üzerinden öğretilbilinir.

Bir ilginç örnek efsanevi caz orkestrası Duke Ellington’dur, orkestrasına yeni bir eleman gelince ona kendi enstrüman partisyonlsrını vermeden önce onu dikkatle dinlermiş, konuşurmuş, güçlü yönlerini öğrenirmiş, sonra da kendi orkestra düzenlemelerini o yeni elemanın güçlü yönlerine göre yeniden düzenlermiş.

Miles Davis kendi elemanlarını alabildiğince özgür bırakarak onların kendi sınırlarını aşmalarını sağlamıştır.

Dave Brubeck kendisinden daha yetenekli insanlar ile bir araya gelerek onların olabildiklerinden daha da iyi ve yaratıcı olmalarının önünü aşmıştır.

Kısaca caz aslında yönetim konusunda inanılmaz bir okuldur ama benim gibi onun bilgeliğini iş yaşamına taşımaya taşımak isteyenlerin sayısı sınırlıdır.

Arzu eden kişiler ve kurumlar ile bu bilgilerimi değişik formatlarda paylaşmaya da hazırım.

Günümüzde caz denilince anlaşılan şey o kadar geniş olmuştur ki neyin caz neyin caz olmadığı konusunda doğaçlama kavramı da dahil herkesin aynı düşünceyi paylaştığı hiç bir teknik tarif kalmamıştır, ama benim kişisel olarak vardığım nokta şu oldu:

Caz yaşadığımız şeylerin ses olarak ifadesidir.

Gelin kurumsal eğitimlerinizi planlarken bu inanılmaz kaynaktan biraz faydalanın.

Dünya Caz Günümüz Kutlu Olsun.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir