BABALAR GÜNÜ ÖZEL, ÜÇ BABAYA KULAK VERİNCE

Babalar günü için biliyorum ki çok şey söylenecek, babalara güzellemeler yazılacak ama çoğu zaman olduğu gibi babalar ne söylüyor dinlenmeyecek.

Ben bugün üç tane ilginç Baba duruşlu insana kulak vermenizi istiyorum.

Sol başta gördüğünüz ilk resim efsanevi aktör Marlon Brandoya ait.

Bir röportajda ona gelmiş geçmiş en iyi aktör kabul edilmesi hakkında ne düşündüğü soruluyor. Şöyle cevap veriyor:

En büyük olmak veya olmamak, ne fark eder ki, bu Amerikan kültüründen gelen hastalıklı bir görüş. Sürekli olarak kim kazanıyor, kim kaybediyor diye düşünülüyor. Sosyal Medya insanlara ulaşılması imkansız başarı ve statü hedefleri pompalıyor.

Herkes farklıdır, farklı yetenekleri ve güçlü yönleri vardır. Bir şeyin en iyisi olmanın ölçüsü değişik kişilere ve kültürlere göre farklı olabilir.

Ortadaki resim ünlü “Star Trek” dizisinde Enerprise uzay gemisinin kaptanı Kirk’i oynayan aktör William Shatner’e ait. Shatner yıllarca uzay dizilerinde oynandıktan sonra 90 yaşında gerçekten uzaya gitmiş, intibalarını şöyle paylaşıyor:

Uzaya çıkmadan önce orayı dünyanın ötesinde keşfedilmesi gerek en son sınır olarak görüyordum. Ama uzayda sadece karanlık gördüm, Dünyamız ise yaşayabileceğimiz tek yer olarak gözlerimin önünde parlıyordu. Sonra bu naif ve kırılgan dünyamıza ne kötülükler yaptığımızı hatırladım, onu nasıl sınırlara ve güç alanlarına bölebilmek için yaptığımız savaşlar aklıma geldi. Küresel ısınmayı ve iklim değişikliği tehlikelerini düşündüm. Çıkarttığımız tüm savaşların büyük evrende ne kadar da anlamsız kalıyor.

Sağdaki kişi bir müzisyen, Bernard Montangero, İsviçreli bir müzisyen, hakkında sadece bir video izledim. Kendisi ile yapılan bir röportajda şunları söylemiş:

İnsanlar okullarda hallerinden şikayet etmeyen vatandaşlar olarak yetiştiriliyorlar. Onların üzerinde farkında olmadıkları bir hakimiyet kuruluyor. Halbuki yaşamak sadece deli gibi çalışmak ve para kazanmak değildir.  20. Yüzyılda eski anlayıştaki kölelik kaldırıldı onun yerine çalışma yaşamı kölelik olarak ortaya çıktı.

En güzel şey bu sıkışıklıktan kurtulup özgürce yaşamaktır. İyi bir yaşam demek çok paraya sahip olmak değildir. Yaşam acele etmeden yaşanmalı, insan kendini akışa bırakmalı ve hayal kurabilmelidir.

Kısaca, üç ilginç “Baba” ve üzerinde düşünülmesi gereken üç konu var.

Bu yıl babalar gününde babalarınızı andıktan veya kutladıktan sonra farklı bir şey yapın, onlara sizinle hangi düşüncelerini paylaşmak istediklerini sorun. Onları dinledikten sonra ise gelin beraber düşünelim.

Bize empoze edilen değerleri, dünyamıza yaptığımız kötülükleri ve yaşamın içerisinde anlamlı çalışmanın nasıl olabileceğini tartışalım.

Tüm Linkedin Babalarımızın Babalar Günü Kutlu olsun.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir